Nietrzymanie moczu to problem, z którym spotykamy się często w praktyce ginekologicznej. Niezwykle krępujące dla kobiet jest popuszczanie moczu zdarzające się podczas wysiłku, kaszlu czy śmiechu. Tego typu dolegliwości związane są najczęściej z obniżeniem narządu rodnego polegającym na wpuklaniu się narządów miednicy mniejszej do pochwy. Narządami tymi są macica, pęcherz moczowy i jelita. Do tego typu problemów dochodzi, gdy osłabieniu ulega aparat utrzymujący narządy miednicy mniejszej. Składa się on z więzadeł, powięzi i mięśni dna miednicy.

Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą w uszkodzeniach oraz w zwiększeniu naporu na dno miednicy. Uszkodzenia powstają najczęściej podczas porodów, zwłaszcza porodów dużych płodów, porodów przedłużonych i powikłanych. Zwiększone obciążenie dna miednicy spowodowane jest otyłością, dźwiganiem ciężarów, zaparciami lub przewlekłym kaszlem.  Nie bez znaczenia jest proces starzenie się, zwłaszcza po menopauzie, prowadzący do zmniejszenia elastyczności tkanek dna miednicy.

Ultrasonografia dna miednicy jest metodą stosowaną z powodzeniem w diagnostyce nietrzymaniu moczu. Badanie wykonywane jest sondą przezbrzuszną oraz przez przedsionek pochwy sondą endowaginalną. Obraz USG przedstawia dokładnie narządy miednicy mniejszej. Dzięki tej metodzie możliwe jest uwidocznienie ewentualnych uszkodzeń powięzi i mięśni dna macicy. Najważniejsza jest możliwość czynnościowej oceny zmian zachodzących w położeniu narządów miednicy mniejszej w spoczynku, przy napinaniu mięśni dna miednicy oraz przy parciu. Dzięki temu możliwa jest ocena przyczyn nietrzymania moczu, odróżnienie przypadków wymagających leczenia farmakologicznego od tych gdzie jest możliwe leczenie operacyjne. USG dna miednicy umożliwia wybranie najlepszej metody postępowania w tej przypadłości.

Leczenie nietrzymania moczu może polegać na stosowaniu:

  • leków,
  • elektrostymulacji i ćwiczeń zwiększających napięcie mięśni dna miednicy,
  • specjalnych wkładek dopochwowych – pessarów, utrzymujących obniżony narząd rodny i wspomagających zwieracz cewki moczowej
  • leczeniu operacyjnym.

Dobór najbardziej skutecznego postępowania w konkretnym przypadku możliwy jest dzięki USG uroginekologicznemu. Szczególnie ważna jest czynnościowa ocena dna miednicy przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Jest to badanie umożliwiające również ocenę skuteczności zastosowanego leczenia, w tym przyczyn niepowodzeń dotychczasowego leczenia operacyjnego

USG uroginekologiczne to nieinwazyjna i bardzo skuteczna metoda diagnostyki pozwalająca na postawienie właściwego rozpoznania i wdrożenie skutecznej terapii u kobiet z nietrzymaniem moczu. Szersze stosowanie USG dna miednicy w diagnostyce nietrzymania moczu niewątpliwie może poprawić wyniki leczenia tej krępującej przypadłości.

Informacja o cenach w zakładce Cennik

Cennik